Başlangıç > Wordpress > WordPress Bloga Flash Animasyon, Oyun, Müzik, Chat Eklemek (Resimli Anlatım)

WordPress Bloga Flash Animasyon, Oyun, Müzik, Chat Eklemek (Resimli Anlatım)

Merhaba, 

WordPress Blog’da müzik, flash animasyon, oyun, chat  nasıl yayınlayabilirim?” sorusuna yanıt arıyorsanız yazının tamamını dikkatle okuyun. 

İnternette dolaştığımız web sitelerinde videoların, oyunların, animasyonların, müziklerin bulunduğu sayfada “Quick Post“, “Post“, “Share” gibi yazılar veya butonlar görüyoruz zaman zaman. Bu materyalleri blogumuzda yayınlamak istiyoruz ama nasıl yapılacağı hususunda bir bilgimiz olmadığından işlemi gerçekleştiremiyoruz. 

Bazı sitelerde, sitedeki materyali (oyun, müzik, animasyon..vs) blogunuza göndermek için “Quick Post Yaprağı” bulunmaktadır. 

Quick Post – 1 Yaprağı 

Quick Post - 1

Quick post yaprağında bir çok sitenin butonunu görüyoruz. Biz wordpress blogumuzda paylaşmak için  butonuna tıklayacağız. Daha sonra aşağıdaki resimde görüldüğü gibi “Qucik Post-2 Yaprağı” gelecek karşımıza; 

Qucik Post – 2 Yaprağı 

Quick Post - 2

WordPress kullanıcı bilgilerimizi girdikten sonra  butonuna basıp blogumuza gönderiyoruz. Şimdi yapmamız gereken blog kontrol panelimize girip yazılar kısmına gelen (başlık yok) adlı yazıyı isteğimiz gibi düzenlemek. 

Not: “Quick Post” seçeneği her sitede olmayabilir veya farklı isimde olabilir. 

WordPress Bloga Flash Animasyon Eklemek

 

 Animasyon için http://www.ratemyanimations.com sitesine giriyoruz. (Siz araştırıp daha farklı sitelerde bulabilirsiniz. Burayı WordPress Blog’u desteklediği için seçtim.) Sitede bir beğendiğimiz bir animasyonun üzerine tıklıyoruz, animasyonun bulunduğu görüntüleme sayfası açılıyor. 

 

Resimde kırmızı şeritle işaretlediğim bölge “Quick Post Yaprağı“dır. WordPress ilk Quick Post yaprağında gözükmediği için “More” butonuna basacağız. Karşımıza yazının başlarında belirttiğim “Quick Post-1 Yaprağı” gelecek. Burayı da yine belirttiğim “Quick Post-2 Yaprağı“na göre düzenleyin,   butonuna basarak da blogunuza gönderin. 

 WordPress Bloga Oyun Eklemek

 

 Oyun eklemek için bir çok site var, ben kendi tercih ettiğim site üzerinde örnek vereceğim. Burada önemli olan blogumuzda yayınlamak istediğimiz oyunun embed code‘unun bulunmasıdır. Embed Code, sitelerdeki materyallerin bir başka siteye eklenmesi için oluşturulmuş HTML kodudur. 

MiniClip’in http://www.miniclip.com/games/de/webmaster-games.php bu uzantısında WebMasterların sitelere eklemesi için oyunların embed kodlarını yayınlamışlar. Oyunlardan birini beğeniyoruz ve “Get Code” butonuna basıyoruz. 

 

Karşımıza gelen sayfada oyunun Embed Code‘unu göreceğiz. 

 

Kodu “Copy” butonuna basarak kopyalıyoruz, daha sonra www.vodpod.com sitesine gidiyoruz. Vodpod.com’da bir üyelik hesabınızın olması şart, çünkü embed kodunu burada dönüştüreceğiz, bu da üyelik gerektirmektedir. 

Sitenin sağ üst köşesindeki “Register” yazısına tıklayalım. Aşağıdaki gibi kendinize göre doldurun formu. 

 

Resimdeki işlemi yaptıktan sonra herhangi bir aktivasyon gerekmemektedir. Şimdi Vodpod.com anasayfadaki “Add a Video” yazısına tıklayın. 

 

Oyunun Embed Code‘unu resimde belirtilen yere yapıştırıp “Continue” butonuna bastık. Şimdi karşımıza aşağıdaki ekran gelecek. 

 

Oyunun önizlemesi üstteki gibi gözüküyorsa çalışabilir anlamındadır. “Yes, This is the Video” butonuna basın. 

 

Oyun için başlık, etiket, açıklama da girdikten sonra “Save” butonuna basın. 

 

Post To Blog” butonuna bastık ve karşımıza aşağıdaki ekran gelecek. 

 

 İşte bu kadar! Şimdi blog kontrol panelimizde yazı olarak gelen bu oyunu düzenleyebiliriz. 

WordPress Bloga Müzik Eklemek 

 

Müzik için Mixpod.com sitesini kullanıyoruz. (Araştırıp başka sitelerde bulabilirsiniz.) Öncelikle Mixpod.com’da bir hesap oluşturmalısınız. Sitenin sağ üst kısmındaki “Sign Up” yazısına tıklayın, karşınıza aşağıdaki ekran gelecek.

Sign Up” sayfasındaki üyelik formunu resimdeki gibi (kendinize göre değiştirerek) doldurun, “Sign Up” butonuna basın. Üyeliğin tamamlanması için herhangi bir aktivasyon gerekmiyor.

Şimdi üst kısmında bulunan “Create Playlist” butonuna basın.

Şimdi Playlistimizi tasarlayalım.

Seach Music” seçeneği ile müzik arayın, “Add Url” seçeneği ile de bir web sitesindeki doğrudan müzik urlsini ekleyin. Müzik ekleme işlemini bitirdikten sonra “Customize” butonuna tıklayın.

Müzik kutunuza bir görünüm seçtikten sonra “Save Playlist” butonuna basın.

Formu üstteki gibi doldurduktan sonra “Save (get code)” butonuna basın.

More” butonuna bastıktan sonra karşınıza WordPress logosu belirecektir. Daha sonra yazının ilk başındaki “Quick Post-2” resminde belirtilen işlemi yapıp blogunuza gönderebilirsiniz.

WordPress Bloga Chat Eklemek

 

Chat eklemek için Xat.com sitesine gidiyoruz. (Üyelik gerekmiyor) Açılan sayfayı alttaki resimde anlattığım gibi düzenleyin.

WordPress butonuna bastıktan sonra yazının başındaki “Quick Post-2” resminde yapılan işlemi yapacaksınız. Şimdi chat’i blogunuza gönderebilirsiniz.

Meboo Chat Rooms eklemek içinse; alttaki resimde belirttiğim kodların sadece seçili bölgelerini vodpod.com’da dönüştürün ve blogunuza gönderin.

 Şimdilik verebileceğim bilgiler bunlardır, yeniliklerden haberdar olmak için blogumu takip edebilirsiniz. Hoşçakalın.

 1. 22/01/2010, 22:09

  güzel ve ilgi çekici bi yazı olmuş. teşekkürler..

 2. 19/02/2010, 21:18

  Harcadığınız zaman ve emek için teşekkürler…

 3. 06/03/2010, 21:57

  verdiğiniz bilgiler için teşekkürler,yalnız benim araştırması içinde olduğum bilgilerin tamamına ulaşamamış bulunmatayım,ben sayfama chat eklemek istiyorum ancak xat yada ismi get a chat box olan sayfayı istemiyorum.ben meebo chat rooms eklemek istiyorum bilmiyorsanız bile bır ıkı denemede çözeceğinizi tahmın edıyorum ,umarım yardımcı olursunuz,çok sevınırım,çok deneme yaptm ancak başarılı olamadım,embed kodu mevcut bu sohbet dalarında paylaşıma açık ancak sadece kod mevcut paylaşım anlamında worldpress yada bır başkası yok sadece kodu kaynaktan alabılıyoruz ama paylaşımın nasıl mumkun olacagını bulamıyorum sayfama ekleyemıyorum lütfen yardım: ….@hotmail.com ulaşabilirsiniz teşekkurler

 4. 07/03/2010, 10:04

  Merhaba,

  Meboo’da sizlere şöyle bir kod verilecektir;

  Meboo Code

  Yani “embed”den “object” tagine kadar olan kısım. Bu kodlar arasındaki seçili kısımları vodpod.com’da dönüştürün ve blogunuza gönderin.

  İyi eğlenceler.

 5. zyagmur
  09/03/2010, 23:30

  Çok teşekkür. Valla çok işime yaradı hazırladığın konu, ellerine sağlık:))

 6. 14/03/2010, 23:22

  teşekkürler deneme yaptım,evet oldu ancak ilk olarak sayfa oldukça küçük görunuyor,yanı buyuk bır buton oluor sonrasında tıkladıgımda çerçeve buyuyor ve artık meebo chat roms açlmış bulunmakta vodpod reklemndan sıyrılmak mumkun olmadı ve ıstedıgım buyuklukte bır chat sayfası oluşturamadım ,ancak oldukça ıyı bır önçalışma oldu bu tekrar deemeler yapmam gerekiyor embedi alırken ki seçeneklerle de alakalı olabilir her byutta ekran seçeneğinin embedini aldıktan sonra tekrar deneyeceğim,

 7. 10/06/2010, 14:20

  Teşekkürler emeğine sağlık…

 8. Anonim
  25/06/2010, 12:27

  Müzik ekle işlemlerini adım adım takip etteim lakin anasafya göderdiği likte hiç bir şey gözükmediği gibi hiç bir şey de çalmıyor. Yardımcı olrsanız sevinirim.

 9. 26/06/2010, 14:35

  Teşekkurler çok yararlı

 10. 02/09/2010, 04:15

  sağol bu bilgiler için…

 11. 15/09/2010, 20:08

  paylaşım için teşekkürler çok güzel bi site……

 12. 23/11/2010, 21:56

  Güzel ve sade bir anlatım olmuş, resimlerle de iyice desteklenmiş. Teşekkürler, iyi çalışmalar.

 13. 07/12/2010, 12:18

  bilgi için teşekkürler…

 1. 25/02/2010, 23:56

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: